Forum Była sobie Integracja... Strona Główna Była sobie Integracja...

POMOCPOMOC   FAQFAQ   SzukajSzukaj   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cholesterol
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Była sobie Integracja... Strona Główna -> Tematy zdrowotne.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
apralina
Gość

PostWysłany: Pią Paź 30, 2009 11:14    Temat postu: Cholesterol Odpowiedz z cytatem

Wiem, że cholesterol to bardzo złożony temat, ale nie wiem, czy można go skutecznie obniżyć samą dietą , albo choćby utrzymać na go na tym samym poziomie.? Co możną jeść bez obaw i czy używki też podnoszą poziom cholesterolu?
Powrót do góry
Reklama

Wysłany: Pią Paź 30, 2009 11:14    Temat postu:

Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Pią Paź 30, 2009 13:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zgłębiałam tego tematu jeszcze, ale ze słyszenia wiem, że na 100% dietą można go regulować.
"Używki", co konkretnie kryjesz pod tym słowem Question

Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
apralina
Gość

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 19:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No, takie jak kawka, winko...właściwie to te dwie rzeczy uwielbiam i nie wiem...nie wyobrażam sobie poranka bez kawy Smile
Powrót do góry
santoscha
Gość

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 20:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dieta ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie Smile kiedy zaczęłam zgłębiać różne informacje na ten temat to okazało się że jest tego cała masa - powiązań, zasad itd.
chętnie się podzielę tym do czego dotarłam, tylko o odrobinkę cierpliwości proszę Very Happy

Ostatnio zmieniony przez santoscha dnia Pon Lis 02, 2009 09:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki Exclamation
Przypominam tylko o zachowaniu porządku we wątkach, w razie wątpliwości, pytajcie mnie przez PW Exclamation Very Happy

sasiad

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 20:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nigdy nie zgłębiałem tajników żywienia. Jadłem co popadnie.
Dzisiaj przywiązuje się dużo uwagi do tego, co się je i w jakich ilościach. Problem w tym, że w nasze jedzenie zaopatrujemy się głównie w marketach. Nie zawsze jest to produkt naturalny. Przerabiany na skalę przemysłową traci dużo ze swoich wartości. Niekiedy pozostaje po nim sama nazwa.
Np.ser nie jest serem, mleko nie jest mlekiem itp, itd.

Ale wracajmy do cholesterolu. Do niedawna uważano, że jajko jest bombą cholesterolową. Jednak okazało się, że jedzenie większej ilości jajek nie jest szkodliwe.
Tylko problem - o czym napisałem powyżej - polega na tym, aby jajko nie pochodziło z fermy, gdzie produkuje się jajka na skalę przemysłową. Wystarczy porównać smakowo jajo kury chłopskiej z jajem kury z farmy.
Jest znacząca różnica.
Mylę się?

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Że jak Question
Z fermy jajo ma więcej cholesterolu Question
Nie wiem, możliwe...
I apralina o coś zapytuje.

santoscha
Gość

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 22:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jajka - zgadza się
jest to opisane w książce "Antyrak" - chodzi o stosunek kwasów Omega3 i Omega6 - zupełnie inny jest w jajkach organicznych, czyli tych w pełni naturalnych, bez chemii

apralina,
cholesterol jest tam, gdzie tłuszcz - raczej kawa tu nie ma wplywu, przynajmniej nie bezposrednio, natomiast:
kawa wypłukuje minerały, najwięcej mowi się tu o magnezie - ja zamieniłam kawę na czekoladę na gorąco. czekolada znów braki tego magnezu uzupełnia

ogólnie używki uzależniają, no i działają na nas dlatego, że zawierają zawsze jakis składnik wpływający na stan świadomości... osoby, które zwracają uwagę na podnoszenie poziomu świadomości cenią sobie właśnie trzeźwość umysłu i odchodzą od takich "stymulatorów" - wszystko jest ok wtedy, kiedy nie musimy nic "zażywać" żeby się lepiej poczuć, inaczej to już jakies-tam uzależnienie Very Happy

Ostatnio zmieniony przez santoscha dnia Pon Lis 02, 2009 09:04, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 22:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tzn. w "żywieniu kur" Question
santoscha
Gość

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 22:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak - postaram się przytoczyć ze źródła zaraz Smile

Ostatnio zmieniony przez santoscha dnia Pon Lis 02, 2009 09:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 22:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oki Exclamation
Spadam Exclamation
Pomóż apalina, cooo Question Very Happy

santoscha
Gość

PostWysłany: Nie Lis 01, 2009 22:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ok, nie bede przepisywac toczka w toczkę (powoli padam), tylko skrótowo (str.95)
kwasy omega-3 i omega-6 pochodzą wylącznie z naszego pozywienia
prawidłowy stosunek omega-3 do omega-6: zblizony do 1:1
i taki jest w żywności organicznej, np. w jajach kur pasących się trawą, nie karmionych sztucznymi paszami, hormonami, autor szczegolnie gani karmienie zwierząt kukurydzą, soją i pszenicą uprawianymi masowo. rowniez pestycydy i inne -cydy sprawiają że stosunek tych kwasów ma się jak 1:15 a nawet jak 1:40
i jest to dla nas bardzo niekorzystne
podobnie: mleko, jogurty, śmietany, mięso

ps. autor jest Amerykaninem więc moze nie do konca wszystko u nas tak samo wygląda, natomiast niestety zachłyśnięcie się Stanami jeszcze dlugo nam bokiem (czyt. wątrobą) bedzie wychodzic...
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 06:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Exclamation Very Happy
Wiesz może jaki wpływ na poziom cholesterola mają kawa i winko Question
Jeżeli chodzi o winko, to dużą różnicę w działaniu stanowi jego (pot.) kolor, białe, czerwone.
Chyba...

witch

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 08:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oto co znalazłam z artykułów w necie:

Cytat:
Niektóre badania potwierdzają, że picice niefiltrowanej kawy podnosi poziom cholesterolu we krwi.

Ziarno kawy zawiera substancję o nazwie "kafestol", który powoduje wzrost stężenia cholesterolu. Kafestol uwalnia się w momencie zalewania wodą wrzącą mielonej kawy. Jeśli lubisz kawę po turecku, sytuacja jest podobna: kilkakrotne gotowanie drobno zmielonej kawy również uwalnia tę substancję. W przypadku gdy zamiast papierowego filtra do kawy używasz metalowe naczynie, kofestol również znjadzie się w naparze.

Wypicie filiżanki niefiltrowanej kawy, zawierającej nieraz do 4 miligramów kafestolu spowoduje wzrost stężenia cholesterolu o nawet 1 %.

A kawa espresso, o której był poprzedni artykuł? Również zawiera kafestol, gdyż do jej parzenia nie używa się filtrów papierowych. Im mniejsze espresso – tym zdrowsze, warto poprzestać na małych porcjach kawy.

Po wypiciu jednak około 5 filiżanek espresso w ciągu dnia poziom złego cholesterolu może się zwiększyć nawet o 2 %!

Podsumowując: stosuj do parzenia kawy papierowy filtr a unikniesz niezdrowego kafestolu, który podnosi poziom

Cytat:
Kolejnym czynnikiem pomagającym utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu jest obfitość różnego rodzaju pokarmu pochodzenia roślinnego a zwłaszcza takiego jak:

* płatki owsiane
* cebula
* fasola
* owoce papryki
* jabłka
* soczewica
* soja
* kapustne (kapusta, brokuły, kalafior)
* czerwone wino

Następnym środkiem pomagającym utrzymać cholesterol w normie jest odpowiednia dawka ruchu.

Dobrze by było by nasze ćwiczenia odbywały się na świeżym powietrzu, a najlepiej w lesie lub parku. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości to wystarczy nawet dobrze przewietrzony pokój.

Źródło dla drugiego cytatu jest dość bogate więc wklejam link http://www.dobradieta.info/46,cholesterol.html

We wszystkim jest magia...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
santoscha
Gość

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 09:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

o, witch - dzięki za info, bo ja już wieczorem nie miałam siły wyszukiwać

Mariol, co do winka to ja mam takie zdanie jak pisałam wżej - jest to używka i nawet jesli flawonoidy zawarte w winie działają pozytywnie na cholesterol (uniemożliwiają utlenianie utlenianie frakcji LDL - "złego" cholesterolu) to jest to działanie już na skutki a nie zapobiegające. Moim zdaniem należy jeść tak, żeby nie było nadmiaru złego cholesterolu - wtedy nie będzie czego zbijać winem. Notabene to nie wino jest źródłem flawonoidów, tylko winogrona Very Happy i nie tylko one Smile więc wino jest wg mnie zupełnie zbędne
Rolling Eyes

Ostatnio zmieniony przez santoscha dnia Pon Lis 02, 2009 09:15, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
apralina
Gość

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 09:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki, jesteście kochane, o tych jajkach to pierwsze słyszę, nie miałam pojęcia że ich żywienie aż tak wpływa na cholesterol, dobrze , że winko można od czasu do czasu Smile
Paprykę jadam, ale niezbyt często, tak samo nie przepadam za jabłkami no i chyba czas przesiąść sie na jakaś kawkę delikatniejszą, niskodrazniącą skoro ta zwykła też sporo podnosi poziom cholesterolu.
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 09:17    Temat postu: Re: Cholesterol Odpowiedz z cytatem

Nie chodz o zbijanie.
apralina napisał:
czy używki też podnoszą poziom cholesterolu?

santoscha
Gość

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 09:30    Temat postu: Re: Cholesterol Odpowiedz z cytatem

Mariol napisał:
Nie chodz o zbijanie.

no to o kawie już coś wiemy, a ja o tym czy używki podnoszą poziom ch. więcej nie wiem - wczesniej nie wyszukiwalam takich informacji, bo mnie to już prawie nie dotyczy. jesli się natknę na takie info to przytargam tu linka Very Happy
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 09:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję Exclamation
sasiad

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 15:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem chyba nietypowy, bo nie używam używek. Lubię za to słodkości, w tym czekoladę.
Jajka też lubię w każdej postaci. Kiedyś straszono mnie cholesterolem, ale dzisiaj wiem, że to nieprawda.
Do bezpośredniego spożycia kupuję jaja wiejskie z wiadomego źródła. Te z marketów do ciast.

A tak na marginesie. Santoscha, jesteś niemożliwa. Smile

Gość

PostWysłany: Pon Lis 02, 2009 15:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sasiad napisał:
Jestem chyba nietypowy, bo nie używam używek. Lubię za to słodkości, w tym czekoladę.

hehe.. czyli używasz używki Mr. Green

założyłam na używki osobny wątek:
http://maclisc.phorum.pl/viewtopic.php?t=869&highlight=
Powrót do góry
Mariol

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 11:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coś dla zainteresowanych tym wątkiem: "Protilaktyka cholesterolowa."
santoscha
Gość

PostWysłany: Sob Lis 07, 2009 11:54    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

świetna stronka - zobaczcie ile tam innych tematów zdrowotnych jeszcze poruszono! Very Happy

----------------edit: 08.11.2009

też właśnie trafiłam na krótki art. Błonnik obniża cholesterol
Powrót do góry
piotrpiotrck

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 20:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem,to kawa i alkohol nie podnosi poziomu cholesterolu bo on jest raczej w tłustych potrawach,a kawa chyba też obniża.Herbata czerwona obniża,kilka rodzajów owoców też (nie pamiętam dokładnie).Czekolada podnosi a właściwie smalec(tłuszcze zwierzęce mówiąc elegancko),który w niej jest.Ja sam od czasu do czasu przez co najmniej kilka miesięcy biorę leki na cholesterol.Nie stosuję diety bo nie mam aż tak strasznie wysokiego,a poza tym cholesterol zbyt szybko nie szkodzi i całą starość mam na diety a póki co wystarczy że nie palę i prawie nie piję alkoholu.Wink
Mariol

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 20:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rolling Eyes A ja palę, sporo, za to alkoholu nie tykam, jak to się ma do cholesterolu, hmmm?
piotrpiotrck

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 21:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bastet napisał:
Rolling Eyes A ja palę, sporo, za to alkoholu nie tykam, jak to się ma do cholesterolu, hmmm?

Chyba nijak bo nic z tego nie jest tłuste.Chodziło mi ogólnie o zdrowie i o tempo szkodliwości cholesterolu.Sam cholesterol powoli prowadzi do np. miażdżycy i pośrednio do zawałów,udarów,wylewów.A czy i jaki wpływ na to mają "szlugi" i alkohol...
Gdybym miał cholesterol w normie to może i bym palił. Gdybanie takie bo równie dobrze na prostej drodze można się potknąć i uderzyć w newralgiczne miejsce,spaść w przepaść, utopić itd albo w inny sposób stracić życie i na nic diety,leki czy aerobiki zdrowotne.Pewne osoby powinny być jednak uczulone na to bardziej niż inne bo skłonności i predyspozycje niektórzy mają większe do chorób układu krążenia.
Mariol

PostWysłany: Sob Lip 23, 2011 21:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piotrpiotrck napisał:
Gdybym miał cholesterol w normie

A jak u Ciebie wykryto nadmiar(?), przypadkiem, czy były jakieś niepokojące symptomy?
limka

PostWysłany: Pon Wrz 10, 2012 14:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, wiem na pewno że nie powinno się palić papierosów. Cholesterol sam w sobie można "zbić" dietą. Ja jem dużo warzyw i owoców, unikam natomiast mięsa, czasem - bardzo rzadko jem drób. Nikt mi nie zalecał jego odstawienia, ale jak się dowiedziałam że mam dużo za duży cholesterol - to powiedziałam sobie że muszę coś z tym zrobić. Lekarz powiedział że co najmniej raz w tygodniu powinnam jeść ryby morskie i tego się trzymam, poza tym sport. Tylko że efekty na razie takie sobie! (Tak, jestem niecierpliwa). Pływam, jeżdżę na rowerze, biegam... Naczytałam się też sporo o owsie /obniżanie cholesterolu/, ma on jakiś składnik który pomaga zmniejszyć ten nieszczęsny, wysoki poziom, więc zaczęłam wypróbowywać na sobie oczywiście. Jakie będą skutki? Dam znać.
Powrót do góry
krynia

PostWysłany: Sro Wrz 12, 2012 12:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

:shock
Witam!
Miałam znajomą której lekarz kardiolog zalecił aby jadła mniej pieczywa pomogło.
Powrót do góry
krzysztof27

PostWysłany: Pią Lis 22, 2013 10:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krynia napisał:
:shock
Witam!
Miałam znajomą której lekarz kardiolog zalecił aby jadła mniej pieczywa pomogło.

Przedewszystkim chodziło pewnie o jasne pieczywo, bo zawiera dużo węglowodanów z tego co kojarzę.

Jeżeli chcecie poczytać o cholesterolu to polecam stronkę http://www.leczymysie.pl/choroby/cholesterol/
Reklama

Wysłany: Pią Lis 22, 2013 10:00    Temat postu:

Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Była sobie Integracja... Strona Główna -> Tematy zdrowotne. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Skocz do: